Menü Kapat

AKNE NEDİR?

Akne cildimizin içinde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Normalde bu bezlerin salgıladığı yağ, cildin gözenekleri aracılığıyla deri yüzeyine atılır ve cildin yumuşaklığını sağlar. Ancak ergenlik döneminde hormonal etkilerle yağ bezi daha yoğun bir yağ salgılar, yüzeye geçişi sağlayan kanal, bu yoğunlaşan yağ kütlesi nedeniyle tıkanır. Aknenin temel nedeni bu tıkanmadır. Yağ kütlesinin en üstteki kısmı oksijenle karşılaştığında havadaki nem ve tozlarla birleşip sertleşerek siyah noktaları (komedonları) oluşturur.
Ne kadar temizlesek de cildimizde birçok bakteri bulunur. Bu bakteriler (propionobacterium acnes) yağ bezlerinin tıkalı olan kanallarının içinde ve yağ bezinde bir iltihaba yol açar ve bu safhaya aktif akne safhası denir.

NASIL BİR TEMİZLİK YAPILMALIDIR?

Cildin günlük bakımında yüz, günde iki kez temizleyici madde ( Köpük, sabun ya da jel) ve ılık su ile yıkanmalıdır. Süt tarzı temizleyiciler yağ bazlı olduklarından temizleyici olarak tercih edilmemelidir. Akneli veya yağlı ciltler temizleyici olarak pH’sı 5.5 olan köpük, sabun ya da jel tarzında ürünleri tercih etmelidirler.
Akne kirlilik sonucu meydana gelmez. Çok sık yıkama akneyi alevlendirebilir. Çok sık temizlemek cildi kurutur ve siyah nokta oluşumuna davetiye çıkarır. Temizlemenin ardından yağsız nemlendiriciler kullanmak mutlaka gerekir. İyi nemlendirilmiş bir cilt, gözeneklerin ağzını tıkayan siyah noktaları dışarı atabilecek güçtedir.

AKNENİN İÇ HASTALIKLARLA İLGİSİ VAR MIDIR?

Hormonal bozukluklar ve kullanılan kortizon gibi birtakım ilaçlar akneye neden olabilir. Kadınlarda böbrek üstü bezlerinin veya yumurtalıkların fazla miktarda erkeklik hormonu (androjenler) üretmesi halinde akneleşme olabilir.

AKNE TEDAVİSİNİN SÜRESİ NEDİR?

Akne etkili bir şekilde tedavi edilebilir, ancak tedavi yavaş ilerler. Akne tedavisinde iyileşmeler 2. ayda başlar ve 4- 8 ay arasında tam düzelme sağlanır.

AKNE TEDAVİSİNDE UYGULANAN TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

LAZERLE AKNE TEDAVİSİ: Akneye neden olan bakteriler yaşamlarının bir bölümünde  porfirin üretirler. Bu madde lazer ışığına karşı bakteriyi hassaslaştırır ve bakteri hüresinin patlamasına neden olur. Ayrıca lazer tedavisi yağ bezlerinin yağ üretimini kontrol altına alır. Gözeneklerin normale dönmesini sağlar.

KİMYASAL (MEYVE ASİTLİ)  PEELİNG ise akne oluşumunun temel nedeni olan, gözeneklerin tıkanmasından sorumlu siyah noktaların atılmasını sağlar. Ayrıca kontrolsüz şekilde üretilmiş ve ciltten atılamamış ölü hücre tabakasının soyulmasını sağlar. Yeni cildin alttan gelmesine olanak tanır. Ciltte yaratılan soyulma kişinin sosyal yaşantısını etkilemeden doktor kontrolünde derecesi azaltılabilir.

AKNE MEZOTERAPİSİ akne tedavisine yönelik hazırlanmış kokteyllerin cilt altına enjekte edilmesidir. Bu kokteyller var olan akne problemini düzeltir ve yeni oluşması muhtemel akne odaklarının da kurumasını sağlar.

EVDE KULLANILABİLECEK ÜRÜNLER NELERDİR?

*Cildinize uygun günlük uygulayacağınız bir temizleyici kullanılmalıdır.

*Yağsız ve su bazlı bir nemlendirici sabah akşam düzenli olarak kullanılmalıdır.

*Haftada 2 veya 3 kez uygulayabileceğiniz yüzeysel peeling(scrub) ürünü, düzenli olarak cildinizden atılmaya çalışılan ölü hücreleri temizler. Mekanik peeling etkisiyle gözeneklerin  kapamasını önler. (Aktif akne döneminde scrublar yani tanecikli temizleyiciler kullanılmamalıdır.)

*Hergün en az SPF 20 faktörlü bir güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Güneşe çıkmadan 15dk. öncesinden sürülmeli ve 4 saatte bir yenilenmelidir. Bunun sonucunda güneş kaynaklı akne lekelerinin önüne geçilmiş olur.

*Seçtiğiniz ürünün üzerinde nonkomedojenik ve nonaknejenik ibaresi olması uygundur..

*Mineral katkılı, tedavi edici özelliği olan, koruma faktörlü toz pudra ve devamı ürünler günlük makyajda  kullanılabilir.