Menü Kapat

LİPOTERAPİ ( LİPOLİZ )

İster kilolu ister zayıf olsun hemen hemen herkesin ortak sorunu bölgesel yağ fazlalıklarıdır. Kimi bayanlarda ayva göbeği, kimi beylerde bel simidi, kiminde ise özellikle masa başında çalışanlarda ensede yağ fazlalıkları can sıkıcıdır. İdeal kilomuzda olsak da bacak içlerinde, dizkapağı etrafında, bazen de sırtta kürek kemiklerinin hemen altında kıyafetlerimizin dışından katlantılar şeklinde kendini gösteren yağlardan kurtulmak isteriz. Ne kadar rejim yapsak da, kilo versek de bunları yok etmek ancak zafiyet derecesinde zayıflamayı gerektirebilir.

Son dönemlerde, minik de olsa cerrahi girişimlere gerek kalmadan vücutta ve yüzde istenmeyen bölgesel yağ fazlalıklarından kurtulmanın bir çaresi lipoliz yada mezoterapidir.

Bölgesel yağlanma mezoterapisinde ve lipolizde kullanılan soya lesitininden elde edilen fosfatidil kolin ve diğer yardımcı etken maddeler , vücuttaki bölgesel yağ birikimlerini deride gevşemeye yol açmadan ortadan kaldırabilmektedir. Lipoliz ilk olarak 1988’de kan kolesterolü yüksek olan kişilerin gözkapaklarındaki sarı renkli deri altı kolesterol birikimlerinde kullanılmıştır. Ksantelazma dediğimiz bu sarı lezyonların tedavisinde alınan bu başarılı sonuçlar o yıl kozmetoloji kongresinde duyurulmuştur. Fosfatidil kolin çok uzun yıllar özellikle kan kolesterolünü düşürmede, yağ embolisinde, aterom plakları dediğimiz damar daralmalarında ağız yoluyla kullanılmaktadır.

Lipoliz acısız bir yöntemdir. Mezoterapi tekniğine benzer şekilde, çok ince küçük iğnelerle kişiye ve bölgeye göre hazırlanmış olan kokteyl yağ dokusuna enjekte edilir. Bu enjeksiyonlar 2 cm aralıklarla ve eşit miktarlarda tüm bölgeye yayılır.

Fosfatidil kolin yağ hücre zarlarının geçirgenliklerini değiştirebildikleri gibi hücre içindeki yağı emülsifiye eder. Parçalanan yağ hücrelerinin içeriğindeki çözünmüş haldeki yağ, aynı uygulamada enjeksiyon noktasına verilen L-Carnitin dediğimiz maddeyle kaslara taşınarak yakılması sağlanır. L- Carnitin et ve sütte bulunan hidrofilik doğal bir proteintir (aminoasit). Yağ metabolizmasında önemlidir. Sonuç olarak hücre duvardaki değişiklik ve erimeler sonucunda liposuctiona benzer bir etki elde edilebilceğini gösterilmiştir.

Selülitli bölgelere de zayıflatıcı özelliği olan bu ilaç karışımı verilir. Yan etkisi olmayan ödem atıcı, dolaşım düzenleyci bazı bitkisel özlerin karışımından oluşan bu kokteyl, birkaç seansta selülitli dokuyu düzeltir.

UYGULAMA ALANLARI NELERDİR?

Karın, bel, kalça, basen ve bacak bölgesi, kollar, sırt, göğüs çevresi, gözaltı torbaları, çene altında bölgesel yağların ve selülitli yapının giderilmesinde uygulanabilmektedir. Dengeli beslenme uygulandığı ve egzersizle desteklendiği sürece sonuçlar kalıcıdır.

Lipoliz seans aralıkları kullanılan kokteylin yoğunluğuna göre 2-4 hafta aralarla ve 4-8 seans uygulanabilir. Tek seansta 3-4 kilo fark yaratılabilir.

Lipoliz, enjeksiyon yapılan yağ dokusu sinir uçları ve his cisimcikleri bakımından yoksun olduğundan tamamen olmasa da ağrısız bir yöntemdir.